Making a home for bunny
Some people keep their rabbits outside in cages or cute hutches, but they can be kept indoors and can easily be trained to use litter boxes filled with litter and hay.
Keeping a rabbit indoors costs a little more than keeping a cat indoors - there's the initial outlay for a cage or hutch (125-400 yuan, US$19-61) and then the minimal cost of straw and bedding that needs to be changed. Food and litter cost about the same as for a cat. Cats and rabbits can coexist but use separate litter boxes.
Of course, some pet stores sell all kinds of bunny beds, accessories and toys.
A housebroken rabbit is a treasure, so take time to read about this and encourage bunny to use the box. Then he or she can really become part of the family. Some people find bunnies are more easily litter-trained than cats.
A big cardboard box filled with straw can make a warm house - placed on lots of newspaper, which needs to be changed to remove droppings. Put a litter box nearby and encourage bunny to use it. And bowls for food and water, of course. A water bottle costs 12-20 yuan, but it's not necessary.
Bunny also needs an enclosed area to move around. He or she also needs bedding; it can be hay, straw, wood shavings and other things. All kinds of products are sold, usually for 8-10 yuan per kilogram. Always keep it fresh and remove soiled beddig.
Commercial rabbit food in pellet form costs from 5 to 35 yuan a kilogram. Imported food is costly. Processed grasses cost 20-40 yuan per kilogram.
Cat litter is widely available and sometimes rabbit litter.
All the stuff can be found in big supermarkets or pet stores.
Keeping a rabbit indoors costs a little more than keeping a cat indoors - there's the initial outlay for a cage or hutch (125-400 yuan, US$19-61) and then the minimal cost of straw and bedding that needs to be changed. Food and litter cost about the same as for a cat. Cats and rabbits can coexist but use separate litter boxes.
Of course, some pet stores sell all kinds of bunny beds, accessories and toys.
A housebroken rabbit is a treasure, so take time to read about this and encourage bunny to use the box. Then he or she can really become part of the family. Some people find bunnies are more easily litter-trained than cats.
A big cardboard box filled with straw can make a warm house - placed on lots of newspaper, which needs to be changed to remove droppings. Put a litter box nearby and encourage bunny to use it. And bowls for food and water, of course. A water bottle costs 12-20 yuan, but it's not necessary.
Bunny also needs an enclosed area to move around. He or she also needs bedding; it can be hay, straw, wood shavings and other things. All kinds of products are sold, usually for 8-10 yuan per kilogram. Always keep it fresh and remove soiled beddig.
Commercial rabbit food in pellet form costs from 5 to 35 yuan a kilogram. Imported food is costly. Processed grasses cost 20-40 yuan per kilogram.
Cat litter is widely available and sometimes rabbit litter.
All the stuff can be found in big supermarkets or pet stores.
- About Us
- |
- Terms of Use
- |
-
RSS
- |
- Privacy Policy
- |
- Contact Us
- |
- Shanghai Call Center: 962288
- |
- Tip-off hotline: 52920043
- 娌狪CP璇侊細娌狪CP澶05050403鍙-1
- |
- 浜掕仈缃戞柊闂讳俊鎭湇鍔¤鍙瘉锛31120180004
- |
- 缃戠粶瑙嗗惉璁稿彲璇侊細0909346
- |
- 骞挎挱鐢佃鑺傜洰鍒朵綔璁稿彲璇侊細娌瓧绗354鍙
- |
- 澧炲肩數淇′笟鍔$粡钀ヨ鍙瘉锛氭勃B2-20120012
Copyright 漏 1999- Shanghai Daily. All rights reserved.Preferably viewed with Internet Explorer 8 or newer browsers.